Co oferują dzisiejsze obiekty biurowe i czy można nazwać je „zielonymi”?

Zespół budynków biurowych Nowy Rynek jest wznoszony w Poznaniu w dzielnicy Wilda przy ulicy Stanisława Matyi. Powierzchnia biurowa tego piętnastokondygnacyjnego kompleksu wyniesie 62670 m², zaś mieszkalna 20370 m². Wewnątrz kompleksu powstanie rynek. Docelowo będzie to nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Powstaną tu zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację. To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w nowej historii Poznania i najbardziej złożony projekt deweloperski, w jaki zaangażowała się Skanska w Polsce. W projekcie uczestniczyła również grupa TURKUS+LAINER ze swoimi systemami parkingowymi P—Flex® Park 100.

Właściwy dobór materiałów.

Wiele obiektów biurowych klasy A w Polsce i na Świecie ubiega się o uzyskanie certyfikatu LEED lub BREEAM. Certyfikaty te potwierdzają, że obiekt jest efektywny energetycznie oraz jest przyjazny dla środowiska i użytkowników. Jednym z kluczowych elementów oceny budowanego obiektu, są zastosowane materiały i ich emisyjność dlatego tak ważne jest aby stosować wyroby o możliwie najniższym oddziaływaniu na środowisko i najniższej emisji lotnych związków organicznych ( LZO ). W ten nurt doskonale wpisują się poliuretanowe systemy parkingowe P—Flex® Park 100, które spełniają wysokie wymagania dla systemów oceny i certyfikacji w zakresie jakości powietrza wewnątrz budynków LEED v4 (Low emitting materials) oraz BREEAM i uzyskały najwyższą ocenę A+.

Ważnym zagadnieniem dla inwestorów są kwestie dotyczące finansowania „zielonych” obiektów. Zasady zrównoważonego rozwoju zakładają zmianę w sposobie myślenia o rachunku ekonomicznym tego typu inwestycji, który ma obejmować już nie same koszty budowy, ale cały cykl życia budynku. Taka zmiana optyki pozwala dostrzec realne korzyści zielonego budownictwa. Dzięki zintegrowanym rozwiązaniom nie tylko najemcy, ale także właściciele biurowca mogą uzyskać znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji.

01/08/2023

Certyfikat HACCP dla posadzek PC—Hard® oraz P—Flex®

więcej →

07/10/2022

Poznaj 7 unikatowych cech posadzek PC—Hard®

więcej →

05/01/2022

Certyfikat HACCP dla posadzek PC—Hard® oraz P—Flex®

więcej →

30/12/2021

Wspomagamy skuteczną certyfikację LEED oraz BREEAM.

więcej →